ZWO ASI 120MM Mini
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
ZWO ASI 120MM Mini
ZWO ASI 120MM Mini
The affordable ASI120MM-Mini incorporates a 1/3” sensor (4.8mmx3.6mm) with 1280x960 resolution and small 3.75-micron pixels. The small pixel size results in more precise guiding because the camera can detect smaller deviations in guide star position during an exposure. With a high QE and low read noise, the ASI120MM-Mini can detect plenty of potential guide stars in the field of view of a small guide scope.
The ASI120MM-Mini weighs just 2.1oz and has a diameter of 36mm, so it’s far more compact than the ZWO ASI120MM-S. The main body of the camera slips into a 1.25” focuser and includes a M28.5X0.6 female thread for 1.25" astronomy filters. The camera uses a small Type-C USB2.0 interface, the same type of connector used by many cell phones, and 12-bit ADC for good data resolution. Its ST4 port enables direct connection to the autoguiding port on the telescope mount.
ZWO ASI 120MM Mini
Product Information
Shipping & Returns
Description
You may also like
-65%NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
ZWO AM3 RedCat Limited Edition
NEW
Thumbnail 1
Counterweight
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
[Used] iOptron SkyGuider Pro Dec adapter
Thumbnail 1
ZWO EAF 5V
[Used] WO Vixen style Latitude Base Mount
Camouflage Tripod Pouch
ZWO ASIAIR Plus 256G
Tripod Pouch
ZWO AM5N RedCat Limited Edition
[Bundle] iOptron SkyGuider Upgrade Kit
-65%NEW